Diagnoza stanu kształcenia na odległość w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej
Twórca: Demos Polska sp.z.o.o
Rok: 2013
Kraj: Polska
Projekt finansowany ze środków UE, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Zrealizowany przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej
Prezentowany raport w oparciu o badania empiryczne o charakterze ilościowym i jakościowym (indywidualne wywiady pogłębione, zogniskowane wywiady pogłębione, oraz obserwacja metodą rozszerzonych przypadków Burawoy’a ) diagnozuje problemy związane z wdrażaniem metod kształcenia na odległość (KNO) z wykorzystaniem Internetu w Polsce i wybranych krajach Europy (Estonia, Francja, Finlandia, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania).
Badanie objęło placówki publiczne i niepubliczne (m.in.: Centra Kształcenia Ustawicznego, Centra Kształcenia Praktycznego), nauczycieli, odbiorców kształcenia na odległość oraz firmy świadczące usługi edukacyjne dla dorosłych. Raport pokazuje, że najczęściej z metod kształcenia na odległość korzystają osoby, które próbują zmienić swój profil zawodowy lub osoby, które zobligowane są do dokształcania się przez wymogi pracodawców lub przepisy. Raport określa korzyści płynące z kształcenia na odległość (m.in. mniejsze koszty kształcenia, łatwiejsze łączenie nauki i pracy, dopasowanie procesu edukacyjnego do indywidualnych preferencji uczącego się). Autorzy raportu zauważają, że efektywność i walory kształcenia na odległość napotykają obecnie na liczne bariery, które uniemożliwiają efektywne stosowanie Internetu w edukacji. Są to głównie bariery mentalne (niechęć nauczycieli i kierowników placówek edukacyjnych, niedostrzeganie przez nich użyteczności metod tego typu, brak wiedzy na temat metod kształcenia na odległość i otwartych zasobów edukacyjnych) oraz bariery prawne (prawo autorskie).
Raport formułuje szereg rekomendacji oraz zalecanych działań, które przyczyniłyby się do upowszechniania kształcenia na odległość w Polsce. Jednym z istotniejszych działań, jakie proponuje jest obowiązek uzyskania kompetencji i umiejętności prowadzenia kursów na odległość w oparciu o narzędzia Internetowe przez nauczycieli (kompetencje te powinny być obowiązkowym przedmiotem studiów nauczycielskich niezależnie od specjalizacji).
Ważnym wątkiem poruszanym w raporcie jest również łatwość wykorzystania narzędzi i metod kształcenia na odległość do wspierania procesu uczenia się przez całe życie.