1%
Logo akcji 1%

Czy wiesz, że możesz nam pomóc rozwijać Edukację Medialną, przekazując 1% swojego podatku? To bardzo proste - wystarczy, że w zeznaniu podatkowym podasz nasz numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x

The Web Literacy Standard

Twórca: Mozilla
Rok: 2013
Kraj: USA

Zobacz katalog

Katalog stworzony w ramach projektu Webmaker, prowadzonego przez Fundację Mozilla. To zestaw kompetencji, które są kluczowe do pełnego wykorzystania potencjału sieci Web, bycia jej aktywnym odbiorcą i twórcą. Zespół Mozilli określa je wspólnym terminem web literacy. Katalog stanowi ramę dla projektów edukacyjnych udostępnianych za pośrednictwem strony https://webmaker.org/teach. Zasoby edukacyjne są konstruowane z myślą bądź o indywidualnych użytkownikach sieci, bądź o nauczycielach poszukujących inspiracji do pracy z grupą. Oprócz gotowych pomysłów użytkownicy mogą również tworzyć własne projekty, korzystając z darmowego oprogramowania dostępnego na stronie, a następnie dzielić się swoimi produktami z innymi. Fundacja zakłada, iż w rozwijaniu kompetencji związanych z internetową pajęczyną, najważniejsze jest uczenie się poprzez działanie. To założenie towarzyszy również prezentowanemu w serwisie Webmaker katalogowi.

The Web Literacy Standards podzielone są na trzy kategorie: przeglądanie; budowanie; komunikacja. Pierwsza kategoria obejmuje kompetencje związane z nawigacją po sieci WWW, przeglądaniem stron, ich oceną pod względem formalnym, nawigacją, wykorzystaniem hiperłączy itp. Kategoria budowanie odnosi się do umiejętności rozwijania stron internetowych, nadawania im odpowiedniej struktury, osadzania na stronach materiałów multimedialnych, remiksowania zasobów czy zabezpieczania treści poprzez wykonywanie backupów. Kategoria trzecia charakteryzuje kompetentnego użytkownika sieci Web, jako osobę potrafiącą m.in. współtworzyć zasoby sieciowe, korzystać z asynchronicznych i synchronicznych narzędzi do komunikacji internetowej, odpowiednie wyrażać swoje opinie w dyskusjach internetowych, znać powszechne sposoby działania przestępców internetowych [w celu ochrony swoich danych].

Niektóre z wymienionych kompetencji mogą wydawać się być zarezerwowane dla osób zawodowo zajmujących się programowaniem. Twórcy katalogu przekonują jednak, iż jest to zestaw zupełnie podstawowy do rozumienia mechaniki działania sieci Web i bycia świadomym odbiorcą tego złożonego zasobu.

Wróć do listy katalogów i raportów