Standards for the 21st Century Learner
Twórca: American Association of School Librarians (AASL)
Rok: 2007
Kraj: USA
Katalog opracowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych – American Association of School Librarians [AASL]. Określa ramy dla edukacji informacyjnej. Stowarzyszenie zabiega o włączanie standardów zawartych w dokumencie do programów nauczania w amerykańskich szkołach. Zaaprobowana przez szkołę, ujęta w dokumencie wizja kształcenia kompetencji informacyjnych, ma być realizowana przez bibliotekarza lub we współpracy z biblioteką szkolną.
Standards for the 21st Century Learner otwiera lista założeń przyjętych przez twórców. Najważniejsze z nich, to przekonania, że:
- podstawową umiejętność stanowi czytanie, czyli rozumienie tekstów w jego różnych formach (tekstu pisanego lub ikonograficznego),
- zachowania etyczne powinny być przedmiotem nauczania,
- rozwijanie kompetencji informacyjnych pozwala uczniom włączać technologię w proces uczenia się (obecnie i w przyszłości),
- kluczową kwestią w edukacji jest zapewnienie swobodnego dostępu do książek i informacji,
- szybki zwrot ilości informacji wymaga od uczących się opanowania umiejętności wyszukiwania informacji i jej oceniania,
- uczenie się ma charakter społeczny,
- szkolna biblioteka jest niezbędna do rozwijania umiejętności informacyjnych (w środowisku szkolnym), gdyż umożliwia swobodny dostęp do źródeł i zapewnia odpowiednią przestrzeń do uczenia się.
Zasadnicza część katalogu podzielona została na cztery części. Każda z nich odpowiada grupie praktyk związanych z uczeniem się rozumianym zarówno jako indywidualne zadanie, jak i praktyka społeczna. Najogólniej ujmując, chodzi o praktyki związane: 1) ze zdobywaniem informacji i poszerzaniem wiedzy, 2) wyciąganiem wniosków i podejmowaniem decyzji, 3) dzieleniem się wiedzą, byciem etycznym członkiem społeczeństwa demokratycznego oraz 4) rozwojem osobistym.
Poszczególne części zostały podzielone wg schematu: umiejętności; dyspozycje charakteryzujące uczącego się w działaniu (demonstrowanie umiejętności); odpowiedzialność (postawy); strategie samooceny. Włączone w ich obręb treści dotyczą wyłącznie kompetencji informacyjnych. Są wspólne dla uczniów w różnym wieku, być może dlatego poszczególne standardy sformułowane są na dość dużym stopniu ogólności (np. “wykorzystuje technologie do analizowania i organizowania informacji”). Katalog stanowi zatem ramę do formułowania celów, jakie szkoła umieści w programie edukacji informacyjnej dla dzieci w wieku 7 czy 14 lat.
Analizując katalog, niezależnie od założeń przyjętych we wstępie, można dostrzec jego uniwersalność. Standardy związane są z całożyciowym uczeniem się, właściwie podporządkowane rozwijaniu tych zdolności, które pozwolą uczącemu się rozwijać w sposób niezależny od formalnej instytucji.